כיצד להתמודד עם אבטלה?

Essay Body

-

הנה מספר רעיונות והצעות לפעולה שעלו בשיחה עם איציק (שם בדוי) שפוטר לאחרונה מעבודתו, שכל מי שמוצא את עצמו ללא עבודה בימים אלה יכול להיעזר בהם.

איציק (להלן א.)- למה זה קרה דווקא לי?

יוסי (להלן י.) - יתכן שלא עמדת בציפיות של הבוס שלך, יתכן גם שהוא לא אהב אותך וזאת זכותו, כשמדובר באנשים יש כל מיני שיקולים שאתה לא יכול להיות מודע להם, וגם לא בטוח שכדאי שתיכנס אליהם.

כדאי שתבין, שבלא מעט מקרים, מה שקובע  בפיטורין הוא באיזה צד של השולחן אתה נמצא. הפעם היית בצד של מי שמקבל הוראות ובנסיבות הכלכליות הבעייתיות כיום  מצאת את  עצמך בחוץ. הגלגל מסתובב, ולכן פעם אחרת אתה עשוי להיות  בצד השני ואפילו למצוא את עצמך נאלץ לפטר מישהו אחר.

א.-  מה אני הולך לעבור?

י.-  קודם כל, תתכונן נפשית לתקופה שונה לחלוטין מזאת שהייתה לך עד היום. יתכן שמדובר בתקופה של מספר חודשים, או יותר עד שתמצא את עצמך עובד שוב. בתקופה הזו תלמד להיות בעיקר עם עצמך, תתרגל לכך שהטלפונים כבר לא מצלצלים, הפעילות האינטנסיבית שהתרגלת אליה נפסקה ואתה ניכנס ל mode פעולה אחר . לכן צריך ללמוד להאט את הקצב ולהתרגל לשינוי "נהלים" ולסדרי עדיפויות בחיים.

אתה עשוי לגלות שכל מיני חברים שהיו אתך בקשר כבר לא מתקשרים . אין מה לעשות, דרך העבודה נוצרים קשרים והזדמנויות למפגשים חברתיים, מה שלא קורה בתקופת אבטלה. ידוע שמי שדרך כוכבו מוצא  שהוא מוקף באוהבים וחברים, אך במקרה ההפוך הוא מגלה שהם, משום מה, נעלמו ואינם. בכל מקרה, ככה תגלה מיהם החברים האמיתיים שלך.

אבל, ואפילו חשוב יותר, זה הזמן ללכד את השורות בתא המשפחתי או עם החבר/ה. פתאום תגלה וכדאי שתגלה עד כמה חשובים יחסי קרבה, מתן תמיכה ועזרה הדדית בגרעין המשפחתי  או הזוגי בו אתה חי, ומבחינה זו ניתן לראות בתקופה הנוכחית כתקופה שבה  היחסים בניכם עומדים במבחן. בנוסף, עובדים אחרים שפוטרו, שהם אחים לצרה יכולים להיות משענת וקבוצת תמיכה בהם ניתן להיעזר.

א. מה לגבי חיפוש עבודה, אני רוצה להתחיל לעבוד כמה שיותר מהר.

י. בתקופה הקרובה, תפנה לכל מיני משרות, תגיע לראיונות ואתה עשוי לקבל מתי שהוא הצעת עבודה, או איתות חיובי ממעסיק . אל תפסול שום הצעה על הסף גם אם היא נראית לך לא בדיוק תואמת את מה שחיפשת ושקול אותה ברצינות. לא בטוח שמצב התעסוקה ישתפר בקרוב ויש טוענים שהוא אפילו יורע. אם תסרב להצעה כזו ויחלוף זמן, אתה עשוי להתפשר על משרה פחות מכניסה ופחות מתאימה מזאת שקיבלת בהתחלה, וזאת גלל הלחץ שתהייה נתון ככל שיעבור הזמן. בכל מקרה אל תקבל החלטות מתוך לחץ. שקול בצורה אחראית את המשרות לפני שאתה מתחייב.

א. איזה סדר יום אתה מציע לי לנהל?

י. הרעיון הוא שיש להתארגן כאילו יש לנו יום מלא פעילות , כמעט כמו בתקופת העבודה. לקום בשעה סבירה ולא להישאר במיטה עד 12 בצהרים. תתקלח, תתגלח, תתארגן ותעשה בתחילת היום רשימה של דברים שצריך לעשות כמו : להחליף ספר בספריה, לגשת ללשכה לאקדמאים, לנסוע לראיון, לעשות קניות וכו.  אל תאמץ גינונים של מובטל, למרות שרשימות הסטטיסטיות של הלשכה אתה מוגדר כך.

את התקופה הזו תנסה לנצל לטובת כל מני דברים שהזנחת ואף פעם לא היה לך זמן לעשות. אתה יכול להתחיל לבשל, לעבוד על שיפור הזוגיות, לקחת קורסי העשרה, לעשות עכל מיני תיקונים בבית, שמחכים זמן רב לביצוע, או אפילו ללכת לטיפול פסיכולוגי שרצית פעם לעשות.

א. איך אני אסתדר מבחינה כספית?

י. טוב, אז כמובן שאי אפשר להשתולל מבחינה כספית  כמו פעם . אבל אין צורך להיכנס לפאניקה ולשנות סדרי עולם, לפחות לא בהתחלה. תוציא את כספך בתבונה, יחד עם זאת, אין צורך לוותר לגמרי על כל מיני דברים קטנים שאתה אוהב לקנות ושעושים לך מצב רוח טוב. אם תיכנס  לתוך משטר כספי נוקשה מידי בגלל התחושה הלא מוצדקת, שסוף העולם היגיע, הדבר לא ישפיע עליך לטובה מבחינה נפשית, ואתה עשוי להקרין את התחושה הזו בראיונות מה שלא ישפיע לטובה על סיכויי הקבלה שלך לעבודה.

מה אני יעשה עם כל המחשבות שמסתובבת לי בראש?

הפילוסוף הרומי אפיקטטוס אמר שיש לעקור מחשבות שליליות מהראש "יותר משאנו דואגים לעקירת גידולים וחבורות מגופנו".  שנן לעצמך ללא הרף "אני טוב , הכל בסדר , אני על הרגליים, אני חזק אני  מוכשר ב 1. 2. 3.. ואני אמצא עבודה לא פחות טובה מזאת שהייתה לי". זה נישמע מלאכותי אבל זו תרופת נגד למחשבות המעגליות האלה . מה גם שאם תדאג להיות עסוק כמו שציינתי קודם , לא יהיה לך הרבה זמן לחשוב.

ועוד כמה מילים לסיום.  זאת גם הזדמנות שתבדוק כל מיני שאיפות שהיו לך והדחקת . תנסה לפתוח את עצמך לכל מיני אפשרויות. אולי פתאום תגלה כיוון תעסוקתי חדש שמתאים לך יותר, שאם תעסוק בו תהיה  מאושר יותר, נסה להקשיב לעצמך, חיים פעם אחת .

אם אתה זקוק לסיוע בנוגע לעתיד המקצועי שלך תמיד תוכל לפנות ולקבל משוב מאיש מקצוע, או באמצעות  סדנאות ומבחנים שונים. אולי הם יוכלו ולתת לך כיוון , או לפתוח בפניך אפשרויות שלא חשבת עליהם.

תנסה גם להפעיל קשרים עם מכרים ובעלי השפעה. הרבה מאוד אנשים מגיעים למשרה דרך רשת קשרים בלתי פורמליים, דרך היכרויות שהיו להם בעבר  ולאוו דווקא דרך מודעות הדרושים.

אז קדימה לעבודה!

א.- תודה על הייעוץ, אבל תגיד מה זה התיאורים הספרותיים המשונים האלה שכתבת עלי, אתה לא חושב שנסחפת קצת אנחנו נמצאים באתר רציני. רגע מה אתה כותב כאן...

י. - תמיד ידעתי שיש לך נפש פיוטית והיגיע הזמן שתצא מהארון.

א.-וואלה נכון, איך ידעת?

י.- נדבר על זה אחר כך, יאללה ביי ושיהיה בהצלחה.

 

תגובות
למאמר זה התקבלו 0 תגובות למאמר זה התקבלה תגובה אחת למאמר זה לא התקבלו תגובות