הארה

Essay Body

-

" אני מרגיש אני" הדהדה מחשבה במוחו של איציק ודמעות חמות זלגו על לחייו ללא הפוגה. היה זה בכי כפשוטו, זורם כמו נחל, משוחרר כמו של  תינוק, שהגיח זה עתה לאוויר העולם והונח על בטן אימו.

הרוח הלמה בפראות בדפנות המכונית וטילטלה אותו מצד לצד, גשם עז ניתך ארצה. הכל פיתאום התחבר: פנים וחוץ , גוף ונפש, יצרים עזים ושאיפה להתעלות רוחנית.

" גאולה הו גאולה.."  התנגן השיר ברדיו. הוא ניזכר במסע להודו, שואף לקירבו את ממלכת הרוח המנותקת מהבלי העולם הזה, שם במנזר המסוגף הערום מכל. הוא זכר את עולם העבודה בו בילה בשנים האחרונות, עולם של הישגיות בלתי נילאית ותחרותיות קשוחה ובלתי מתפשרת.

פיתאום הכל התחבר שני המשולשים האלה, שני עולמות, שהתמזגו לתוך הלב ומילאו את החור הענק שהיה שם. "זה כל כך פשוט. זה היה לידי ולא שמתי לב."

 "גאולה הו גאולה",

 גופו רטט,

 נימים דקים בנישמתו ניפרמו ונשזרו חליפות.

זאת הייתה כניראה מתנה, סוג של חסד, סוג של הארה, שנוצרה מתוך אידיאלים רחוקים, זיכרונות קמאיים, ייסורי גוף ונפש, תסכול קיומי, חידלון ובריאה מחודשת.

"אני לא אשם , אמר העיוור, בשפתיים חשוקות,  לבעל הכרם, לא גנבתי דבר הרי אני עיוור. "גם אני לא אשם" אמר החיגר, בעיניים מושפלות, לבעל הכרם: "אני לא מסוגל ללכת."

ואז הכל התערבל והסתחרר בהוויתו של איציק : שיר על גאולה ומשל הכרם, וצחוק וזוויות וריח כריות , דין וחסד, ניטשה וזרטוסטרא, אידאל בודהיסטי על הר גבוה וצחיח, מירוץ מטורף ובלתי פוסק להישגים, רוחניות אפלטונית ומעשיות אריסטוטלית,קאנט ויום ו"חילך  לאורייתה" של ריש לקיש ו"יופייך לנשים" של רבי יוחנן, אין שום יאוש בעולם כלל, נרד וכרכום, קנה וקינמון, מור ואוהלות עם כל עצי לבונה.

זה לא הפסיק, זה לא הפסיק, כל גופו רעד בחוזקה, ליבו הלם בפראות: "הרוחניות שלך זה לדאוג לחומריות של זולתך, גשר צר מאוד ומפץ גדול..."

אלף שמשות הבריקו בתוכו התחברו לאמת גדולה, שהזדקרה והחלה להיוולד החוצה בצירי לידה כואבים, איומים, מתוקים.

אור מסנוור נגה על איציק.

"חכמים שכמותכם" הרצין לפתע בעל הכרם והתריס בפני העיוור: "אתה העיוור נשאת אותו על כתפיך. ואתה" פנה לחיגר מבויש המבט  "שימשת לו לעיניים."

פני הזקן האירו , זקנו התבדר ברוח והוא לחש בנימה אבהית: "אתה הגוף נשאת את הנשמה ועשיתם מה שעשיתם. התחברתם. במקום מעשים רעים תתחילו לעשות חסד, אתם הרי אנשים עם חזון."

"יופי כמו שלך מתאים לנשים" חייך ריש לקיש לרבי יוחנן.  "הכוח שלך, כוח של ליסטים" החזיר לו רבי יוחנן בפסקנות "מתאים ללימוד תורה."

הנה עוד מפגש  נוצר - מיפגש בין חומר ורוח .

עד שיפוח היום ונסו הצללים, אלך לי אל הר המור ואל גיבעת הלבונה.

" גאולה הו גאולה. "

היום חשב איציק...

"אני מרגיש אני"

מאת: יוסי אור-יאן מנהל אתר jobportal.co.il  אתר הדרושים הגדול שאינו עובד בשבת

תגובות
למאמר זה התקבלו 0 תגובות למאמר זה התקבלה תגובה אחת למאמר זה לא התקבלו תגובות