מה אני רוצה להיות כשאהיה גדול?

Essay Body

-

התשובה לשאלה מה אני רוצה להיות כשאהיה גדול? התשובה היא – זה ממש לא משנה.

לכולנו יש חלומות לגבי עתידנו. בדרך כלל, מדובר בחלומות ורודים למדי לגבי עתידנו המקצועי, אבל מתי שהוא חל סוג של שבר בעניין חלום הילדות האוטופי.

כשהבנתי בילדותי שאני זקוק משקפיים הבנתי שסיכוי להיות טייס קרב הן קלושים , כשלא  הצלחתי לקפוץ יותר ממטר וחצי בקפיצה לרוחק בשיעור ספורט בכיתה ד הבנתי שספורטאי גדול ממני לא יצא וכשהפסיכומטרי שלי לא נסק לכוון ה 700 בשלהי השרות הצבאי שלי הבנתי שהחלום להיות רופא לא יתממש.

התובנה הזו לגבי מימוש עתיד מקצועי נחשפת תוך כדי תנועה. עושים משהו,  בוחנים  אם אנו טובים בו, הסביבה מאפשרת ואז בינגו צוללים לתוך התפקיד עושים אותו וזהו. לחיים יש דינאמיקה משל עצמם . עבודות זמניות הופכות להיות קבועות והתחייבות שונות כלפי המשפחה המשכנתא גורמים לנו להישאר במקום מסוים עד לצומת קריירה, עד לשלב שבו אנו בשלים להבקיע מהביצה לצאת למשהו אחר.

ברור שההזדמנויות רחבות יותר עד גיל 40, לאחר מכן הן הולכות ומצטמצמות , מה לעשות, מעסיק יעדיף את הצעיר הנמרץ, היצירתי, הזריז והמסתפק במועט מאשר המבוגר בעל הדרישות והשחוק.

ברור לא כל המבוגרים הם שחוקים ועייפים אבל לא מעט מהם נכנסים לנעליים אלה ברצון ומאונס ואז מוצאים עצמם מתקשים לשנות כווון ותקועים היכן שהם נמצאים.

להלן מספר טיפים צידה לדרך לצעירים ולצעירים ברוחם , לכל מי שעדיין שמתלבט מחפש כוון, לא יודע מה ילד יום וכיצד כדאי לו לכלכל את צעדיו:

1.      אופטימיות, אופטימיות , אופטימיות- תמיד כדאי להסתכל על חצי כוס המלאה,  על הסוף הטוב וכמובן לנסות למלא את חצי הכוס הריקה. העבודה בה אנו נמצאים היא הטובה ביותר עד שנימצא אחרת . הכי קל זה לרטון ולחשוב שהכול גרוע.  אני מכיר מספר אנשים שעבדו יחד איתי, יצאו לרעות בשדות זרים וחזרו עם זנב מקופל בין הרגלים. הדשא של השכן תמיד נראה ירוק יותר. האושר יכול להיות ממש מתחת לאף ואנו רק צריכים לנסות לגלות אותו. אם נעשה את המיטב בגישה חיובית, היכן שאנו היום אז האפשרויות העתידיות רק ילכו ויתרחבו, גם לא נקבל מפח נפש ממה שאנו עושים היום וממה שצפוי לנו בעתיד.

2.      חשוב על הרוח ולא רק על החומר- זה מאוד מתגמל להיות רואה חשבון, רופא שיניים או עורך דין השאלה אם זה באמת מה שאנו רוצים לעשות . יתכן שכן ואז הכל טוב ויפה אבל לא כל מה שנראה קורץ ונוצץ מבחוץ אכן מספק ומתגמל מפנים. צריך לשאוף להתעסק במשהו שמממש את האדם ששכרו בצידו. זה אולי נישמע אופטימי מדי אבל תזכרו את מה שנאמר בנקודה הראשונה. תמיד לשמור על אופטימיות, אז גם אם נופלים ויש תקופות שעושים לא בדיוק מה שאוהבים, תמיד לשאוף לגבוה יותר הן ברוח והן בחומר.

3.      תהיה בן אדם- יש מי שחושב שהעולם הוא ג'ונגל דארויניסטי שהחזק מנצח אומנם בטווח הקצר זה נראה כך אבל בטווח הארוך זה ממש לא עובד. אני מכיר אדם כוחני מאוד שכאשר עלה לגדולה הוא פשוט התקרנף איבד את צלם האדם שלו – פיטר, קיצץ והעיף ואז יום אחד עשו לו בדיוק את מה שהוא עשה לאחרים. מעניין שאז הוא הלין ורטן כמו ילד קטן,  על מה שעשו לו מבלי להיות מודע שהוא בעצמו התנהג כך בעבר.

4.      בלי לחץ  ותמיד עם חיוך – החיים האלה זמניים וחוץ מעבודה ניתן לממש את העצמי בכל מיני תחומים לא רק בעבודה. אם נחייך ולא נילחץ זה רק יגרום לאנשים אחרים לרצות לעבוד איתנו ואולי גם לקדם אותנו לגבהים שלא פיללנו.

5.      וכן אם לא אמרנו : להיות מקצועי, דייקן, רציני, לומד דברים חדשים,  משתדל, משקיע , אכפתי בעל יחסי אנוש טובים . טוב את זה כולם יודעים אבל כמובן שבלי זה אי אפשר.

שיהיה בהצלחה.

 

 

 

תגובות
למאמר זה התקבלו 2 תגובות למאמר זה התקבלה תגובה אחת למאמר זה לא התקבלו תגובות
1.
מציאות החיים
אביבית קאשי 02.11.21 (16:10)
2.
תודה
יוסף 29.12.21 (15:21)