קורות חיים - כרטיס הביקור שלי

Essay Body

-

מועמדים רבים מתדפקים על שערי ארגונים, כדי להציע את מועמדותם על מנת להתקבל לתפקיד המיוחל.  הדרך המקובלת לפנות לחברות הינה באמצעות קורות החיים, שמהווים נקודת מפגש ראשונה (ולעיתים קרובות מאוד אחרונה) בין מועמד לארגון. בשלב זה יוחלט אם קורות חייך יושלכו לסל הניירות המפורסם ויצטרפו לחברתם של רבים וטובים, או, שמה, מדובר בתחילתה של ידידות מופלאה -התחלה של תהליך שייקח אותך למשרה מתאימה.
אם ברצונך לערוך כראוי קורות חיים עקוב אחר הכללים הבאים , כך תוכל "לספק את הסחורה" הראויה, לפחות בשלב הזה, הקל יחסית לשלבים הבאים אחריו. אם תעמוד בהצלחה במשימה זו, תוכל לפתוח דלת ולהתקדם לשלבים הבאים בתהליך המיון.

תוכן קורות החיים
ראשית, כדאי להכין מספר גירסאות של קורות חיים בהתאם לחברות אליהן פונים ובהתאם למשרה הרצויה. יש לקרוא היטב את דרישות התפקיד ולהבליט את את ההשכלה, הרקע והינסיון הרלוונטים בהתאם לתפקיד הספיציפי אליו פונים.
יצירתיות ומקוריות יתר יכולים להתקבל באהדה בתחומים אחרים, אך לא מקובלים בכתיבת קורות חיים, לכן יש לכתוב קורות חיים בהתאם לפורמט המקובל. לפניבם הסעיפים השונים, שנהוג לציין בקורות החיים עם הסברים לכתיבתם.

פרטים אישיים
ציין שם, כתובת , טלפונים להתקשרות, כתובת EMAIL 
השכלה
פרט את מוסד ההשכלה בו למדת וכן קורסים מקצועיים רלוונטיים, אם יש לך השכלה אקדמית אין צורך לחזור לימי התיכון. השכלה במוסד אקדמי מכובד נותנת לבעליה יתרון רציני על פני מועמדים אחרים לפחות בתחילת הקריירה ואף לאחר מכן.
אם למדת במוסד כזה הבלט זאת וציין את התואר שלך, ההתמחות והתמחות המשנה אותה למדת.
אם ביצעת פרויקט או עבודת גמר, שיש להם נגיעה למשרה אליה אתה פונה, חשוב שתציין זאת. אך, אל תשכח, שבבוא העת, אם תזומן לראיון, עליך לרענן את זיכרונך בנושא הפרויקט, שכן אתה עשוי להישאל עליו וכדאי שתבוא מוכן ותהייה בקיא בפרטים.

ניסיון תעסוקתי
מהסוף להתחלה - התחל העבודה האחרונה בה עבדת, משם ציין את המשרות הקודמות שמילאת עד השירות הצבאי. התעכב והבלט תכנים וניסיון שצברת בכל שלב ושלב שרלוונטי למשרה אליה אתה פונה ושעשויים לעניין את איש הארגון.
אין חכם כבעל ניסיון - יש להכין קורות אשר יבליטו את ניסיונך הרלוונטי לתפקיד. פרט ותן נתונים לגבי ניסיון וידע שצברת, שעונים על דרישות החברה. תאר את ניסיונך התעסוקתי באופן שיראה על התפתחות מקצועית ואישית ושיש חוט מקשר בין במשרות בהם עסקת עד לשלב הנוכחי של חייך.
הצבע על נתונים מוצקים שמראים הצלחה וכישרון כמו: גידול באחוז מכירות, פיתוח מוצר ייחודי, עמידה בפרויקטים שאפתניים והישגים מיוחדים נוספים.
להבליט אבל לא להגזים - חשוב להבליט את נתוניך האישיים , אבל אל תגזים ואל תציין פרטים לא נכונים. לא אחת, בקריאה של קורות חיים מתקבל הרושם שהמועמד הנו בעל נתונים של מנכ"ל, כשמדובר בעצם במוקדן שרות לקוחות. אם תעשה כך ותזומן לראיון עבודה, אתה עלול למצוא את עצמך במצב מביך, שבו תצרך להסביר את הפער בין מה שכתבת לבין עובדות החיים האפורות.
בלי חורים שחורים - דאג שלא יהיו פערים בציון השנים בקורות החיים - נושא זה נלעס לא אחת, אבל לא מיותר להדגיש אותו שוב. לכל שנה צריך שיהיה "אליבי" מתאים, לכן, יש לציין טיול לחו"ל , שנת שרות וכדומה, כדי שכל השנים בהם אתה אמור להיות במעגל העבודה יהיו מכוסים.
אם צברת ניסיון תעסוקתי של שנתיים-שלוש ומעלה והזדמן לך לעבוד , בין לבין, בעבודה מסוימת מספר חודשים בלבד ,אין צורך שתציין זאת בקורות החיים. כתיבת קורות משנה עד שנה ללא ציון חודשים תסייע לך בכך. אם אתה סטודנט, או זה עתה סיימת לימודים, ניתן לציין עבודות שעסקת בהם תקופות קצרות. כדאי לעשות זאת, במיוחד, אם הן קשורות בדרך כל שהיא לתחום אליו אתה רוצה להתקבל.
בלי התנצלויות - אל תתנצל ואל תציין סיבות לעזיבת עבודה- כולנו מתחילים ומסיימים עבודות מסיבות שונות . עבודה אינה חתונה קתולית, לכן אין צורך לפרט מדוע עזבת או הועזבת. בשלבים הבאים תשאל על כך ואז תדאג להכין את ההסברים המתאימים. ("השינוי הארגוני שעשו בארגון לא מצא חן בעיני בגלל …ולכן עזבתי")
ומה אם פוטרתי ? - גם אם פוטרת מתפקידך, אינך צריך להרגיש אשם, פיטורים בימים אלה הם חיזיון נפרץ, וקשורים להאטה בפעילות הכלכלית בענף. מה גם, שסביר להניח שהרבה מנהלים שעוברים כעת על קורות חייך היו פעם במצבך. בכל מקרה אל תציין את סיבת הפיטורים בקורות החיים.
אם אינך עובד כעת, כדאי שתמצא עבודה כל שהיא ולו גם זמנית כדי להראות שאתה בעניינים. מעסיקים לא אוהבים לראות בשנת  2022 קורות חיים שהסתיימו ב- 2020.
למצטיינים הידד - במידה וזכיתי בפרסי הוקרה והצטיינות בלימודים, בעבודה, או בצבא- ציין זאת. באופן טבעי , יש לפרסי הצטיינות השפעה מחממת לב על הקורא ואם תדגיש זאת אתה עשוי לצבור נקודות זכות.

שרות צבאי
ציין באיזה תפקיד שירתת, תאר את התפקיד בקצרה. אם יש קשר בין התפקיד הצבאי למשרה אליה אתה פונה הרחב כאן. אם שירתת כקצין - ציין דרגה.

ידיעת שפות
ציין את השפות שהנך מכיר, סוג הידע (קריאה, כתיבה, דיבור) ורמת הידע שלך בהן.

הכרת תוכנות
באם אתה עוסק בתחום טכנולוגי , או התחום המחשבים, ציין כאן תוכנות וכלים שאתה מכיר , בנוסף וזה נכון, כמעט לגבי כולנו, זה המקום לציין את הידע בתוכנות האופיס של מייקרוסופט ורמת השליטה בהן.

המלצות ותעודות
נהוג לציין בסוף קורות החיים "המלצות לפי דרישה". אין צורך ללוות את קורות החיים בהמלצות ותעודות. תדאג שיהיו ברשותך כאלה לשלבים מתקדמים יותר, אז סביר שתזדקק להן.

אחרי הכל
עבור על קורות החיים כמה פעמים- מובטח לך שבכל פעם תמצא משהו שתרצה לשפר , או לתקן בסגנון, בהגהה, מידע שחסר, מידע לא רלוונטי ועוד. אל תתעצל ולטש את קורות החיים מספר פעמים עד שתהיה מרוצה. לבסוף תן אותם לקורא מיומן, שיוכל להמליץ לך כיצד לשפר אותם עוד יותר.

וכמה מילים לסיום...
עם כל מה שנאמר כאן. חשוב להדגיש, שאם אתה בוגר טכניון בהצטיינות עם ניסיון של שנתיים באינטל, סביר להניח, שגם אם לא תכתוב קורות חיים לפי כל הכללים שצוינו כאן, את המבחן הזה תעבור בשלום. אבל , אם זה לא המצב, כדאי שתשקיע ותתאמץ להכין קורות חיים ראויים, כדי שאת השלב הזה, החשוב והקל להכנה יחסית לשלבים הבאים תעבור בהצלחה.

תגובות
למאמר זה התקבלו 0 תגובות למאמר זה התקבלה תגובה אחת למאמר זה לא התקבלו תגובות