עבודה בהיי-טק

Essay Body

-

הרבה אנשים רוצים לעבוד בהיי-טק גם אני רציתי . מבחוץ זה ניראה נוצץ. מפנים לא בדיוק מה שחושבים. שכר גבוה , תנאים טובים , עבודה מאתגרת , פינת קפה וארוחות גורמה- הכל נכון, אבל לכל מטבע כמו שאומרים יש שני צדדים.

יש לי תחושה שבחברות האלה מנסים לחקות אווירה ותרבות שלא שייכים לנו. זה מתאים לארה"ב או לגרמניה, אבל לא לנו. יעילות קיצונית, אווירה קרה, שיחות מסדרון קטועות של "היי מה נישמע?" שלצאת לידי חובה, כדי להספיק כמה שיותר וכדי לעמוד ביעדים של החברה.

קיימת שם תחושה של חשמל שזורם מתחת לרגלי העובדים, שגורם להם לעשות את העבודה מהר ויעיל יותר. הזמן יקר יקר מאוד ולכן אין זמן לכלום. שיחות טלפון מהירות וחותכות, חוסר סבלנות לטעויות, ניצול מקסימלי של הזמן.

מה גם שהתנאים הטובים , המשרה הנחשקת יכולים להתהפך בין רגע למצב של פיטורין וחוסר תעסוקה. רבים וטובים חוו זאת. פעם, הם היו על הגובה מחוזרים ובראש מעייני הארגון היום הם מחתימים כרטיס בלשכת עבודה.

אז כדי שלא יהיה משעמם וכדי שלא יגידו חלילה שאין חיי חברה בארגון,  יש מידי פעם אירועים חברתיים נוצצים עם מיטב האומנים והכיבוד, אבל גם שם יש משהו קר, מלאכותי ומעושה. אנשים עושים פנים של שמח לנו וטוב לנו, אבל מפנים מבינים שמשהו רקוב כאן.  שמתחת למסכה החברתית מסתתר כלום. כל מה שמעניין זה עבודה ועוד עבודה ועוד עבודה. הכל ניזנח הצידה: המשפחה, חיי רוח, תחביבים בשביל עוד 3000 ¤ במשכורת.

 תקבל עוד בונוס, עוד העלאה, תיקח את עצמך עד קצה גבול היכולת העיקר שתהיה איש ארגון יעיל, חד, משימתי ולויאלי.

וכשיש מיתון ואנשים הולכים הביתה והחברה מצטמצמת , לפתע מגיעים אנשים חדשים שמחליטים לעשות "שינוי ארגוני" מפטרים אנשים כדי להביא עובדים שמקורבים למנהלים, שכעת תופסים עמדות מפתח בארגון. אני מכיר מנהל בכיר בהיי-טק שהטיל את חיתתו על הרבה עובדים, הוא פיטר, קיצץ ,החליף מינה ויום אחד בה מנהל בכיר ממנו ועשה לו מה שהוא עשה לאחרים.

איך שגלגל מסתובב לו.

כן, תגידו "אתה מצייר את התמונה בצורה מאוד פסימית וביקורתית. סך הכל מדובר בקטר שמניע את גלגלי הכלכלה הישראלית. אלפי עובדים מוצאים שם את פרנסתם וחלק ניכר מהם די מרוצים מהעבודה בה הם עוסקים. מה  גם שלא מדובר בתוכנית כבקשתך הרי בשביל להתפרנס צריך לעבוד ולעבוד קשה וזאת בעצם המשוואה עליה מבוססת התעסוקה ענף היי-טק."

הכל נכון.

אבל, יחד עם זאת לא לשכוח להיות מעט ביקורתי גם במקום בו אתה מתפרנס, לדעת שנאיביות כאן לא ממש תעזור כי מדובר בקשר אינטרסנטי ושמאחורי כפפות המשי של הארגון מסתתרות כפפות של ברזל שעלולות להיחשף כאשר אתה מתחיל לזייף או שתנאי השוק ישתנו. וגם אם לא מצאנו את מקומנו בהיי-טק לזכור תמיד  שיש עולם ניפלא וגדול שניתן לעבוד , להתפרנס בכבוד ואפילו וזאת לא מילה גסה -להגשים שם את עצמנו.

תגובות
למאמר זה התקבלו 0 תגובות למאמר זה התקבלה תגובה אחת למאמר זה לא התקבלו תגובות