חיפוש עבודה - האתגר

Essay Body

-

חיפוש עבודה מצריך השקעה לא מבוטלת של זמן ואנרגיה. זהו הזמן המתאים להפגין מוטיווציה וערנות, ולהבליט את היתרונות האישיים מול מעסיקים כדי להגדיל את הסיכויים להתקבל למשרה הולמת מבחינת עניין ושכר.

אם אנו עוסקים בתחום שבו רמת הביקוש לעובדים נמוכה יחסית - כמו בתחומי שיווק, שירות ואדמיניסטרציה - הצורך לבלוט לעומת יתר המועמדים מקבל משנה חשיבות. לכן, לשיווק נכון יש חשיבות מיוחדת בתהליך חיפוש עבודה, וכדאי להשקיע ולעשות מאמצים בהתאם.

צפייה בתוכנית טבע בערוץ המדע עשויה להכניס אותנו להלך הרוח המתאים לשיווק עצמי. טווסים מתקשטים בנוצות צבעוניות, גורילות מנפחות את החזה וציפורים מצחצחות את גרונן - כל זאת כדי למשוך את תשומת לב בת/בן הזוג המחוזרים.

המסקנה המתבקשת מהדוגמאות הנטורליסטיות האלה שבחיפוש עבודה אין זה הזמן לביישנות או לצניעות. התהליך הזה דורש מידה של הבלטה עצמית, של ייפוי הסחורה האישית כדי לעשות את הרושם המתאים על המעסיק.

כלל ראשון בשוק העבודה היום, עוד לפני שפותחים במאמצי השיווק, הוא להיות עם היד על הדופק ולבדוק כמה אני שווה היום, כמה אהיה שווה בעוד כך וכך שנים, ומה בכלל קורה בשוק המשרות. חוסר בדיקה כתוצאה מחוסר עירנות וקפיאה על השמרים עלול לגרום לדריכה במקום שמשמעותה, כמו בסיפור של עליסה, היא נסיגה לאחור, במיוחד כאשר מדובר בשוק דינמי, תחרותי ונתון לשינויים כפי שהוא היום.

לכן, עדיף לעסוק בחיפוש עבודה בזמן שעובדים. במקרה כזה, השיווק העצמי נעשה בצורה בוטחת והחיפוש נעשה מעמדה נוחה ולא לחוצה. הדבר יקרין החוצה והמעסיק יחוש שלפניו ניצב מי שאלטרנטיבות נוספות פרושות בפניו. אם נתפתה ונשמע לעצות מסוג "חיפוש עבודה לוקח הרבה זמן ולכן צריך להקדיש לו משרה מלאה", שכרנו עלול לצאת בהפסדנו. שכן, הימצאות מחוץ למעגל העבודה עלולה, ככל שהזמן עובר, ליצור לחץ לקבל הצעה מעמדת נחיתות מבחינה כלכלית ומקצועית, והתפשרות על משרה שאפילו לא היינו שוקלים בתקופת תעסוקה. כלל ידוע הוא שמעסיק יעדיף את העובד הקשה להשגה, ויסתייג ממועמד חסר אונים שמנסה למצוא אצלו חוף מבטחים. אם תבליט את האלטרנטיבות שיש לך ("במקום העבודה הנוכחי מתים שאני אשאר") הוא כבר יחפש אותך.

כמובן, כל הנאמר לעיל רלוונטי למי שעבר תקופת הבשלה בעיסוק בתפקיד מסוים לאורך תקופה משמעותית ומעוניין להתקדם. בנוסף, יש לקחת מקדם זהירות לגבי אפשרות שהמעסיק הנוכחי עלול לדעת על מאמצי החיפוש, מה שעלול להשאיר אותך קירח מכאן ומכאן, במיוחד בתקופה זו שבה היצע המשרות אינו רב.

מה יש לי להציע? דע את יתרונותיך וחסרונותיך. יש אומרים "קשה באימונים - קל בקרב". במקרה שלנו מסתבר שקשה באימונים (הכנות לקראת המפגש עם המעסיק) וקשה גם בקרב ( ראיון עבודה, בחינות). אבל, כדי שתהיה לך הזדמנות להגיע ל"שדה המערכה", לראיון או לבחינה, לבלוט כראוי ולהשיב את התשובות המתאימות, יש צורך בהכנה מתאימה.


שאלות שכדאי לשאול את עצמך בתקופה בה אתה מחפש עבודה
ראשית, חשוב ורשום לעצמך:

* מה בעצם יש לי להציע? מה אני רוצה להבליט בתהליך חיפוש עבודה באמצעות קורות חיים, בראיון ובבחינות.

* מהי רמת הידע שלי? לדוגמא: ידע מסוים בפיתוח תוכנה, ידע בעיצוב אתרים באינטרנט, מומחיות בייעוץ שווקי וכו'.

* אילו כישורים מיוחדים יש לי? לדוגמא: יכולת ניהולית, יכולת ארגון, כושר אנליטי.

* מה הניסיון הרלוונטי שאני מביא איתי למשרה החדשה? לדוגמא: ניסיון של שנתיים בהקמת מערכות תקשורת, ניסיון של 5 שנים בשיווק מוצרים בתחום הטלקום.

* מהן תכונות האופי שמייחדות אותי? דוגמא: אמינות ויושר, דייקנות, דינמיות.

* מה אני רוצה להשיג בתמורה? גובה שכר, קידום, יותר עניין בעבודה, עבודה שקרובה למקום מגורי.

* הערך את המטען שאתה מביא אתך מול מה שאתה רוצה להשיג ובדוק אם דרישותיך מוגזמות, ריאליות או שמא נמוכות מדי. מכונים שונים ואתרי אינטרנט המתמחים בתחום תעסוקה יספקו מידע על רמות שכר עדכניות לפי המקצוע והוותק.

בנוסף, חשוב מה יש בך שיכול לענות על צורכי המעסיק הפוטנציאלי ולגרום לו להחליט, שדווקא אתה, מבין כל המועמדים שפנו אליו, מתאים לו ביותר ועונה על ציפיותיו. נסה לחשוב בכובע של המעסיק, שכידוע אינו מוציא את שקליו לחינם, איזה תכונות, כישורים וניסיון יש בך שיהפכו אותך למועמד רצוי מבחינתו.


מה לעשות עם החסרונות?
לבסוף, ערוך רשימה של יתרונות וחסרונות שלך. חשוב איך אתה מתכוון להבליט את הצדדים החזקים שלך וכיצד אתה מתכוון להתמודד עם חסרונותיך ולהאיר אותם בצורה חיובית (כי הרי ידוע שאף אחד לא מושלם).

הדבר חיוני בעיקר כשתישאל את השאלה המביכה: "אז מהם החסרונות שלך?" לשם כך רצוי לאמץ את העצה הותיקה: "להפוך את הלימון ללימונדה".

לדוגמא, אלה מביננו שסובלים מהססנות יתרה ובקושי לקבל החלטות, יציינו לעצמם שהם שקולים וחושבים על תוצאות מעשיהם, וכך התכונה הבעייתית הופכת לחיובית. כאשר יילחצו אל הקיר בנושא התכונה השלילית יאמרו שלעיתים (בגלל התכונה החיובית שציינו) הדבר מאט את קצב עבודתם, אבל בטווח הארוך הארגון יוצא נשכר מכך מכיוון שהוא לא נוטה להיקלע להרפתקאות מיותרות.

טיפוס קופצני ואימפולסיווי יכול להעביר מסר מסוג "אני ספונטני ולא מסתיר את דעותי, לא תמיד אוהבים שאני אומר את האמת בפנים, אבל חשוב לי להעמיד דברים על דיוקם". לשב"כ אולי הוא לא יתקבל אבל יש מספיק חברות שיחיו בשלום עם תכונה זו.

עם זאת, אין להגזים בתיאור הכישורים והיכולות עד כדי הצגת מצג שווא. אולי תוכל בגישה זו להיכנס בשערי הארגון, אולם אתה עשוי למצוא את עצמך בתפקיד שלא למידותך ולהיפלט לאחר תקופה קצרה.

מכאן, עליך להתארגן בהתאם בזמן חיפוש עבודה בכל הנוגע לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים, הופעה נאה והתנהגות מתאימה ב ראיון עבודה ובבחינה כדי שתוכל לייצג את עצמך באופן אטרקטיווי מול המעסיק.

תגובות
למאמר זה התקבלו 0 תגובות למאמר זה התקבלה תגובה אחת למאמר זה לא התקבלו תגובות