לשבור את מעגל הלחץ

Essay Body

-
אומרים שליכולת שלנו אין גבולות ואנו מנצלים בממוצע רק עשרה אחוזים מהיכולת שלנו , לאן הולכים כל יתר תשעים האחוזים?
התשובה היא למבוכה, לכעסים, לחרדות ולתחושת הלחץ שמלווה לא מעטים מביננו. הלחץ שואב אנרגיות שאמורות להניע אותנו ובנוסף תוקע אותנו וגורם לנו להתחפר באותו מקום בו אנו נמצאים ואז מתקבלת תחושה ידועה של "אין מוצא".
זה קורה לכולנו מי יותר ומי פחות , יש לנו יום גרוע ששום דבר לא הולך , לא משנה מה נעשה. יום כזה מלווה, בדרך כלל, תחושות אשמה ולחץ שאנו לא מספיקים כלום, שאנו לא יעילים , חסרי יכולת, לא נספק את הסחורה, לא נקבל העלאה במשכורת וכן הלאה וכן הלאה. תחושה הזו וחשיבה שלילית שבאה בעקבותיה מגדילים חוסר היעילות, מה שגורם למעגל קסמים מסוג:
לחץ ---------> חשיבה שלילית-------------> חוסר יעילות -------------> לחץ וחוזר חלילה. בזמן הזה אנו נתונים לבלבול , לכעס על דברים של מה בכך , לספקות וחרדות.
לעומת זאת, אם אנו נופלים על יום מוצלח שבו אנו פועלים מתוך שקט פנימי , אנו יותר מרוכזים, המחשבה בהירה יותר, אנו ממוקדים, יעילים וההספק שלנו עולה פי כמה וכמה לעומת אותו יום גרוע שהיה לנו. התחושה היא כאילו יש לנו יותר CPU זמינים לנצל שעוזרים לנו לעבור את היום טוב יותר ולעבוד ברמה גבוהה יותר.
כאן כדאי לגלות סוד קטן: יום טוב, או רע אינו לא משהו שניכפה עלינו. ברוב המקרים אנו יכולים וצריכים לשלוט בו במקום שהוא ישלוט בו , ימשוך אותנו באף ויסובב אותנו כרצונו.
השאלה היא כיצד לשלוט יותר במצב ושיהיו יותר ימים בהירים ונעימים כאלה?
שתי עצות יכולות להיות רלוונטיות כאן:

  1.  כמו שכבר נאמר "סוף מעשה במחשבה תחילה". מי שדואג מראש למלא את המצברים, להגיע רגוע יותר לעבודה , עם רגשות חיוביים ומצב גופני רענן יזכה ברוב המקרים ליום מוצלח, הוא יתחיל לעבוד ברגל ימין ואז כל היום יראה בהתאם. שחיית בוקר, לשם דוגמא, היא דרך מצוינת להתחיל בה את היום שיכולה לצבוע לנו את כל היום באופן חיובי ובריא. בנוסף, ישנם עוד המון דרכים כמו אימון בחדר כושר, טאי צ'י , יוגה ופלדנקרייז, שכותב שורות אלה ניסה ועוד כמה שיטות שאתם בודאי מכירים שיכולים לעזור. העיקר, לקחת החלטה נחושה ואמיצה לעשות את זה והיום שלנו יראה אחרת.

  2.  כאשר, כבר יש לנו ממילא יום "נאחס" כזה ששום דבר לא הולך לנו , לא משנה מה נעשה , פשוט נפעל לפי המלצת חכמי זן והפסיכולוגית ורדה רזיאל ז'קונט שטוענים ברוב טעם Drop It - . עזוב את זה , זרוק את זה , תרפה מזה תתעסק במשהו אחר, תעשה הפסקה, או שמה הרפיה
אחר כך נמשיך ממצב יותר רגוע וטוב. אין טעם להילחם בעצמנו ולהמשיך באותו דבר שגורם לנו תסכול ועצבנות זה לא בריא ולא מומלץ.
מכל מקום הטיפול המונע באפשרות הראשונה הינו המומלץ ביותר כדי שלא נצטרך להגיע למצב של אפיסת כוחות וחוסר יכולת. נעבוד על עצמנו כדי להרחיב את מאגרי השקט שלנו, לשפר את הריכוז, את הגמישות הגופנית, את היציבה , להעמיק ולהסדיר את הנשימה , ומצב הרוח ואז נדע לעבוד יותר נכון ולנצל קצת יותר מעשרת האחוזים מהיכולת, שאומרים שאנו מנצלים, ואולי כך להתמודד טוב יותר עם לחץ בעבודה.
תגובות
למאמר זה התקבלו 0 תגובות למאמר זה התקבלה תגובה אחת למאמר זה לא התקבלו תגובות