נחמות מטורפות לימים מטורפים

Essay Body

-
בימים אלה שקר ואפור בנשמה כי השטחים בוערים, יש עוצר בגשמים, הבורסה בירידה והמשק בהאטה, לא פלא שלא מעט אנשים מתלוננים שהם מתקשים לתפקד, שאין מצב רוח ואם עוד אנו סוחבים אתנו בעיה אישית (ולמי אין) מה הפלא שתחושות מועקה מתגברות וחוסר אונים משתלט.
הנה סיפור מהחיים עם כמה סיומות אפשריות ( בחר את המתאים לך ביותר) שאולי ישפר מעט את מצב הרוח.
"ניר, מהנדס תוכנה בחברת היי-טק ישב במשרדו שבמרומי מגדל המשרדים בעתידים ובהה בשורות הקוד שריצדו מולו על צג המחשב, הוא הביט בהם מנסה לעשות סדר במחשבות שהטרידו אותו. החדשות על הפיגוע משעה 9.00 בבוקר עוד הדהדו במוחו וגם מה ששמע מדני ראש הצוות של המחלקה המקבילה על קשיי מימון שהחברה נקלעה אליהם בשל המצב, לא בדיוק עשו לו טוב."
זהו תיאור די בנלי , אקטואלי שבוודאי מתרחש בלא מעט מקומות עבודה. הנה כמה סיומות לא שגרתיות ואופטימיות :

1. הנחמה ההגיונית
ניר ניזכר בטעון של אחד מגדולי הרציונליסטים, שהולך פחות או יותר כך. הנחות מוצא:
  1.  רוב האירועים שיתרחשו בעתיד אינם בשליטתי.
  2.  רוב ההתנהגות, דרך החשיבה ומצב הרוח שלי בהווה היא בשליטתי.כעת, ניתן לבחור באחת משתי החלופות הבאות:
  1.  לדאוג ולהילחץ ממה שיתרחש בעתיד.
  2.  לא לדאוג ולא להילחץ ממה יתרחש בעתיד.אם בוחרים בחלופה הראשונה יכולים להיות שני תרחישים אפשריים:
  1.  חלופה 1 מתממשת ואז ההפסד הוא כפול, סבלנו ודאגנו בהווה וגם העתיד רע ומר.
  2.  חלופה 1 לא מתרחשת : הפסדנו פעם אחת והרווחנו פעם אחת. בהווה רע לנו בגלל הדאגות והפחדים, אבל העתיד למרות הפסימיות טוב ומוצלח. דאגנו לחינם.
מאזן ביניים לחלופה מספר אחד: רווח -1 הפסדים -3.
אם בוחרים בחלופה השנייה יכולים להיות שני תרחישים אפשריים:
  1.  חלופה שנייה מתממשת ואז הרווח הוא כפול, לא סבלנו ונהנינו בהווה וגם העתיד הוא בסדר גמור.
  2.  חלופה שנייה לא מתרחשת. הרווחנו פעם אחת והפסדנו פעם אחת : ההווה טוב ובעתיד אנחנו הולכים לסבול. מאזן ביניים לחלופה מספר שתיים: רווחים -3 הפסד-1.
מסקנה- חלופה 2 עדיפה.

2. הנחמה האינטלקטואלית
" שיכלי אמר שרלוק הולמס, מתקומם נגד קיפאון, תן לי אתגרים, תן לי עבודה, תן לי כתב סתרים מוסתר היטב, ניתוח מעמיק ואני שוב כמו דג במים."
"גם אני משתוקק להתפעמות מחשבה." הרהר ניר "מהסוג ששרלוק מדבר עליו, לכן בחרתי את המקצוע הזה ולכן אני כאן." חייך לעצמו והחל להתעמק באלגוריתם שנשקף מבעד למסך.

3. הנחמה הקוסמולוגית
" ניר נזכר לפתע, בעובדות הבאות אותן קרא בספר "מילדות לבגרות בשביל החלב" (טימוטי פריס) : אם היינו כותבים ספר שבו היינו מקדישים לכל מערכת כוכבים (כדוגמת מערכת השמש בה אנו חיים) עמוד אחד בלבד, אז כדי לתאר את כל גלקסיית שביל החלב היינו נזקקים לספר בן עשרה מיליון כרכים שגם ספריית אוניברסיטת תל-אביב הייתה מתקשה להכילו.
חוץ מגלקסיית שביל החלב יש ביקום עוד כ 100 מיליארד גלקסיות!
אהה, אנחנו מה זה קטנים , עם הבעיות שלנו מול הכמעט אין סוף הזה. אולי זה הזמן להתחיל לשנות פרופורציות ולהתמקד בעבודה, יהיה מה שיהיה."

4. הנחמה האסתטית
"הוא ניזכר בסרט שראה לפני די הרבה שנים על מתאגרף יפה תואר, שידע להתאגרף בחן וקלילות מול מכונות מלחמה מכוערות בדמותם של מתאגרפים קשוחים וחסרי רחמים. אמו של המתאגרף שדחפה אותו להישגים שיננה לו כל הזמן בכמעין מנטרה שלוותה אותו בקרבות שניהל: For the beauty ."
"זה גם המוטו שלי". חשב ניר. "אני אוהב את המוצר שעליו אני עובד, הוא יפה, הוא איכותי, העבודה ממלאת אותי וזה העיקר."

5. הנחמה הסוריאליסטית
ואז הוא נזכר בפליקס דיין, המכונה טוטו משכונה ג', שהיה לו גלד עור מכוער במרפק, מזכרת מהמים רותחים שנשפכו עליו בטעות כשהיה תינוק. טוטו עם הדיבור החורקני, הריש המתגלגלת והחיוך העצוב והניצחי עם האימא הצעירה שתומת העין והמלאה, שקווי המתאר הנשיים בלטו מבעד לבדי הלבוש המהוהים אותם עטתה, והאבא המבוגר מקבץ הנדבות, שסבל ממחלת עור שבגינה עורו היה מכוסה בהרות לבנות מעוררות חלחלה ועוד 9 אחים ואחיות, אשר היו צובאים על אביהם בתחינה בלתי פוסקת "העטיני פלוס" שפירושה "תן לי כסף". שהימים הכי מאושרים שלו היו כשהייתה הלוויה, אז היה נילווה לאביו, שהיה זוכה במנה גדושה של מטבעות, שאת חלקן היה נותן לטוטו, שהיה קונה בהם מסטיקים ריחניים עם תמונות של שחקני כדורגל.
תגובות
למאמר זה התקבלו 0 תגובות למאמר זה התקבלה תגובה אחת למאמר זה לא התקבלו תגובות