תזונה ופעילות גופנית- נפש בריאה בגוף בריא

Essay Body

-

סיפור מסגרת
הוא נכנס למשרדי 190 ס"מ של מנכ"ל חברה מובילה בתחומה, נראה מבוגר לגילו, שערו מאפיר טרם זמנו וכרסו בולטת . עיניו טרוטות , אדומות מחוסר שינה וקולו שהיה שוטף ובטוח עד לפני מספר חודשים היה כעת סדוק וכמעט מגומגם. משהו מהנוכחות והביטחון העצמי שלו דהה.
הוא סיפר לי את הסיפור המוכר על עבודה לחוצה וקשיים בחיי משפחה, חוזר על ביטויים כמו "המצב מורכב" "ואני לא מרגיש טוב עם עצמי". בסוף השיחה פנה אלי ואמר: "אולי יש לך כמה עצות פשוטות ,מועילות וניתנות ליישום לשיפור ההרגשה, אתה יודע, ביום יום -יום."

תקשיב ידידי היקר אמרתי לו : למרבית ההפתעה, שיפור גדול בבריאות ובהרגשה אישית קורה דווקא מדברים קטנים ולא הרואיים, דברים פשוטים, יום יומיים, שהם חלק מסדר יומנו. חיינו הם רצף של פעולות פיזיות ומנטליות ודרך מתן תשומת לב ותרגול נכון נקבל חזרה "מתנות" בעקבות מאמץ לא גדול שהשקענו .ישנם כל מיני תחומים כאלה, שמשפיעים על איכות חיים בעבודה ובכלל. בחרתי כאן להתרכז בשניים מהחשובים שבהם תזונה ופעילות גופנית.

פעילות גופנית
חשוב להרבות בפעילות גופנית ולמצוא לכך הזדמנות בכל זמן אפשרי, ולשם כך אין אפילו צורך במכשירי פלא לטיפוח הכושר, שמנסים למכור לנו בערוץ הקניות.
רובנו נוהגים להחנות רכבנו במקום הקרוב ביותר ליעדנו, ושם גם בדרך כלל דחוס וצפוף מאוד. אם נחנה בריחוק מה ונלך ברגל, נרוויח גם את ההליכה כפעילות גופנית וגם נחסוך את הלחץ מחניה צפופה.
אפשר גם לוותר על המעלית מידי פעם ולעלות במדרגות וכן, להגיע למזכירה עם הטופס במקום לנסות לתפוס אותה כל היום בטלפון, כדי שתבוא לקחת אותו. המסקנה היא שאפשר גם אחרת ולא נורא אם מידי פעם נחלץ עצמות ונוותר על פלאי הטכנולוגיה לטובת קצת כושר גופני.
במחקרים נמצא, שדווקא פעולות יום יומיות פשוטות כאלה, יעילות יותר להפחתת שומן והרזיה מאימון בחדר כושר אחת לשבוע.
מכל מקום, חשוב גם להקדיש זמנים לפעילות גופנית מרוכזת. הזמנים הטובים ביותר לפעילות גופנית הם בבוקר ובערב ולפני הארוחה. בבוקר הפעילות פותחת ומכינה את הגוף לקראת היום, ואילו בערב היא משחררת ומרגיעה לאחר פעילות היום.
חשוב למצוא הנאה מפעילות גופנית, כדי שנוכל להתמיד בה לאורך זמן ונפיק ממנה את מירב התועלת. סוד ההצלחה של פעילות גופנית טמון בהתמדה לאורך זמן, מכיוון שההשפעות של פעילות גופנית באות לידי ביטוי לטווח ארוך. לכן, על הפעילות להיות הדרגתית מבחינת רמת הקושי שלה, מתוכננת ובנויה נדבך על גבי נדבך . פעילות גופנית קבוצתית תחת הדרכתו של מדריך מקצועי ומיומן מומלצת והיא יכולה להיות מניע טוב להתמדה כזו. הקבוצה יכולה לשמש מעין קבוצת תמיכה שנותנת תמריץ חיובי להמשיך ולהתאמן ואף יכולה לסייע בתקופה של "נפילה" או עצלנות תקופתית שיכולה לפקוד אותנו.

תזונה
לפי פתגם מוסלמי האל מקציב לאדם מרגע לידתו כמות מסוימת של מזון, לכל ימי חייו. לכן, יש שסוברים שסוד אריכות ימים נעוץ בהסתפקות במועט. ישנם כל מיני סיפורים על זקנים מאלבניה שהגיעו לגיל מופלג בזכות מנה יומית של לחם ויוגורט. בין אם סיפורים אלה נכונים או לא, גם בתזונה כמו בשטחים אחרים, תופס הכלל -לא להגזים. מסתבר שתחושת שובע מתרחשת מספר דקות אחרי הארוחה, לכן אין צורך לאכול עד ששבעים מידי, מה שגורם לתחושת כובד וחוסר נוחות כתוצאה מאכילה מרובה.
אם נתחיל את הארוחה עם סלטים, פירות ושתייה נמתן את תחושת הרעב והצורך להתנפל על האוכל. האכילה צריכה להיות איטית, מה שמגביר את ההנאה מהאוכל . אם נשטוף את הפה, או נצחצח שיניים אחרי ארוחה זה יתרום לתחושת רעננות ויוריד את הנטייה להכניס לפה עוד משהו לסיום.
תפריט צריך להיות מגוון, עשיר בסיבים תזונתיים, בפירות וירקות על קליפתם , קמח מלא , אורז מלא וסוכר חום וכדאי לשלב דבש, בצל ,שום ושמן זית, תרופות טבעיות ולא מבית מרקחת.
חשוב לשתות הרבה: לפחות שתי כוסות שלוש פעמים ביום. לא נשכח ש 80% מתכולות הגוף הם מים.
ממה להימנע? בעיקר מזון לא טבעי, עתיר בצבעי מאכל וחומרים משמרים, ממתקים, מזונות מעובדים מידי ומזוקקים כמו אורז וסוכר לבן. להפחית בצריכת שומנים מהחי שהם אחד מגורמי הסיכון ללקות במחלות כלי דם ולב. וגם להפחית צריכה של משקאות מעוררים כמו קפה, תה ושוקולד .

מנכ"ל חברה מובילה בתחומה: "לא נראה קצת מוגזם , אתה מדבר פה על שינוי סדרי עולם והרגלים ישנים שקשה לי לוותר עליהם."

אני : "נכון, מצד אחד הגזמה רבתי , שמירה אובססבית על בריאות וניהול אורח חיים סגפני אינו מומלץ כי הדבר פוגע בספונטניות ושמחת חיים. מצד שני, גישה מזלזלת ודי אופיינית, שלא מעט ישראלים דוגלים בה שאומרת ש"לא בריא לחיות" ו "כל הדברים הטובים, או שהם משמינים , או לא מוסריים" לא ממש תעזור כאן , לא תוביל אותנו לשום מקום ורק תפגע בנו. הגוף, בסופו של דבר יזלזל בנו כמו שאנו זלזלנו בו.
לכן, כדאי לפתח עם הזמן גישה מאוזנת וממוצעת בין שתי הגישות הללו, מה שרק יטיב איתנו בסופו של דבר, וההשקעה תחזיר את עצמה ובגדול. ובא לציון גואל במהרה בימנו אמן."
 

תגובות
למאמר זה התקבלו 0 תגובות למאמר זה התקבלה תגובה אחת למאמר זה לא התקבלו תגובות