לצחוק כל הדרך אל העבודה

Essay Body

-
אופנה חדשה היגיעה לארה"ב - תרפיית צחוק שמה. מתכנסים עובדים לעת בוקר ומתחילים לצחוק יחד בעזרתו המצחיקה של מדריך צחוק מוסמך.
זה מתחיל בצחקוק מאולץ ומטופש משהו, עובר לצחוק מתנגן ומתגבר, אנשים מסתכלים אחד על השני, מה שהופך את העניין למצחיק עוד יותר. בסופו של דבר, נשמעות שאגות צחוק בלתי נשלטות, עד שהחברים נשכבים מעולפים מצחוק על הרצפה. "מטיפול" כזה יוצאים מחייכים מפה לאוזן למשך כל יום העבודה. העולם האפור-שחור מקבל צבעים ורודים יותר והחיים מתחילים לחייך אלינו.
מסתבר שהעסק מצליח לא רע, רק לאחרונה צצו 20 חברות יעוץ בארה"ב, שמתמחות בתרפיית צחוק למקומות עבודה. הצחוק, לדעתם, יכול לשפר את המוטיבציה, כי הוא משפר את מצב הרוח, וכך גורם לעובדים להאיר פנים ללקוחות, להיות פתוחים לרעיונות חדשים ולגלות מעורבות רבה יותר בעבודה.
הרעיון הזה לא נולד היום. רוברט הולדן, מחבר הספר "הצחוק התרופה הטובה ביותר" מספר שהשבטים החיים ביערות הגשם שבדרום אמריקה נוהגים, בכל פעם שמישהו חולה במחלה אנושה, לערוך פסטיבל צחוק, שנועד לעודד את החולה ולזרז את הריפוי עד להבראה מלאה.
לפני כ- 5 שנים הקים "מומחה להומור" בהודו מועדון צחוק בינלאומי, הכולל 50 אלף הודים שמשתוללים מצחוק כל הדרך אל העבודה. מספרם , כמו כל דבר אחר בהודו- הולך וגדל בהתמדה.

לרגשות ומחשבות יש השפעה חיובית, או שלילית על המצב הגופני וכבר נאמר במקורותינו "שהצחוק יפה לבריאות". אבל, לא רק צחוק יפה לבריאות, אלא , מסתבר שכל ביטויי הרגש למינהם, ואי שמירה שלהם בבטן, תורמים לתחושת שחרור ו- LETING GO ולכן יפים לבריאות.
יעידו על כך משתתפי סדנאות בארץ ובעולם שמתנסים בהבעת רגשות, שמסייעת להפגת תסכולים וחרדות לאחר שנים של הדחקה, התאפקות ואי מתן ביטוי רגשי לחרדותיהם ותשוקותיהם.
רוברט הולדן, עומד על חשיבות מצב הרוח הטוב והעליז לבריאות. הוא פתח מרפאת צחוק בה הוא מטפל באמצעות תרפיית צחוק ומלמד את הפציינטים שלו "מיומניות אושר". התפרצות צחוק מאושר היא, לדבריו, אחת מההתנסויות האנושיות המהנות והמבריאות ביותר.
לכן, אסכולות רוחניות שונות כמו היוגה והחסידות עודדו את האדם לפתח רגשות חיוביים, אשר יתנו עידוד, יחזקו, יתרמו לאיזון ובריאות ולקשר חיובי עם הזולת. לפי תורות אלה, האדם מצווה להיות שרוי בשמחה תמידית. השמחה וההתלהבות צריכות ללוות את האדם בכל הפעולות גדולות כקטנות.
למצב רוח טוב ועליז השפעה חיובית, שמחלחלת פנימה ומסייעת בהתמודדות היום יומית. היא טוענת אותנו בדיסקט עם תכנים של בריאות , תקווה ואושר, שמשפעים על הצד הפיזי במערך גוף - נפש שלנו. אימון יום יומי , לאורך זמן, בצחוק, טוענים "מומחי צחוק" יחלחל פנימה וישפיע לטובה מבחינה גופנית ונפשית.
אי התנסות בחוויות רגשיות חיוביות, בגלל אירועים שליליים בחיינו, (מסוג אלה שעוברים עלינו כעת) עלולה להפוך אותנו לפסימיים ומרי נפש ולהשפיע לרעה על בריאותנו. מה שקורה הוא שכאשר כאשר מודחקות תחושות של חרדה , פחד וכעס האדם מתנסה בהיבט הגופני השלילי של תחושות אלה , שגורמות למחלות שונות ומשונות.
בנוסף, למצב רוח רע, לחוץ ונרגן יש השפעה שלילית על התנהגותינו ויחסינו עם הסביבה בעבודה ומחוצה לה. ידוע, שאנשים כעוסים ומרים נוטים לראות את האנשים סביבם באותו אופן . נטייה כזו תגדיל, לרוע מזלם, את הסיכוי שאומנם כך יהיה לבסוף. האופן בו הם מתייחסים לזולת יגרום לתגובה במטבע דומה מהצד השני, ויחזק בתגובת משוב את התנהגותם. מה שרואים בחוץ הוא ההשתקפות של הנפש פנימה.
נציין לבסוף, שאפקט המראה הזה נרתם לטובת גישה ניהולית ונקרא בעגה המקצועית "אפקט פיגמליון". מנהלים משדרים לעובדים מסרים מעודדים ואופטימיים ומחזקים אצלם רגשות חיוביים וכך מסייעים להגביר את המוטיבציה והביצועים בקרב העובדים.
אז אם אתם שומעים פרצי צחוק מהחדר הסמוך זה לא בגלל הנסד"ק שעלה, מישהו קורא את הכתבה הזו … בדיוק כמוך.
 
תגובות
למאמר זה התקבלו 0 תגובות למאמר זה התקבלה תגובה אחת למאמר זה לא התקבלו תגובות